CB radio

Občanské radiostanice (CB radiostanice), jsou radiostanice, pracující v celosvětově uznávaném a používaném občanském pásmu 27 MHz. Toto pásmo je otevřené a přístupné každému (fyzické i právnické osobě), kdo vlastní potřebný přijímač a vysílač. Slouží ke komunikaci při všech oblastech lidské činnosti, ale především je určeno pro využití ve volném čase pro zábavu a pro kamionovou dopravu.

V České republice (a ve většině evropských států) není zapotřebí k využívání CB pásma žádné zkoušky, žádné povolení, žádné poplatky, pouze zakoupit homologovanou radiostanici a vysílat. Podmínky provozu na CB pásmu upravil Český telekomunikační úřad ve všeobecném oprávnění k využívání rádiových kmitočtů a k provozování občanských radiostanic v pásmu 27 MHz.

CB radiostanice jsou dnes u nás velmi rozšířené a patří k velmi oblíbeným koníčkům, zejména pro možnost využití při práci a možnost navazování spojení s různými zajímavými lidmi.

Všechny občanské radiostanice v naší nabídce mohou komunikovat s jinými za předpokladu použití stejné modulace a stejného kanálu. Uživatelům nejsou kanály přidělovány, je na nich, jaký kanál si pro svou potřebu zvolí a jak se dohodnou s ostatními uživateli.

Dosah občanských radiostanic
Dosah je velice relativní pojem a závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější je poloha radiostanice (profil terénu) a umístění a typ antény. Známá poučka, že anténa je nejlepší zesilovač platí na občanském pásmu dvojnásob.

Příznivé podmínky:

  • venkov, vrcholy kopců, vodní plochy, roviny

Střední podmínky:

  • mírně zvlněná krajina, pahorkatina, předměstí, mírná zástavba

Špatné podmínky:

  • horská údolí, skály, centra velkých měst, průmyslové oblasti

Orientační dosah občanských radiostanic

Dosah CB radiostanic

 

 

 

 

 

Různé dosahy u různých radiostanic jsou dány především účinností antény a jejím umístěním, atmosferickými podmínkami, průmyslovým rušením, počasím apod.

V noci, kdy je nejmenší úroveň rušení, lze dosáhnout spojení okolo 100 km. S využitím odrazů od ionosféry lze dosáhnout spojení na vzdálenost tisíců kilometrů, což je určeno především jako zajímavé hobby. Využitím výkonových zesilovačů s výkonem desítek až stovek wattů se dosah několikanásobně zvýší, jejich používání je však v ČR zakázáno.

Všeobecné oprávnění ČTÚ k využívání rádiových kmitočtů a k provozování občanských radiostanic v pásmu 27 MHz

ALBRECHT AE 4200 ASQ

ALBRECHT AE 4200 ASQ je nejnovější modifikací legendárního modelu AE 4200. Malé rozměry, kompaktní provedení, automatický squelch (ASQ),…

Více

ALAN 42 Multistandard

ALAN 42 Multistandard

Hit mezi ručními CB vysílačkami. Kvalitně propracovaný design, maximální funkční výbava, kvalitní a citlivý přijímač, malý…

Více

MIDLAND 203 Plus Multistandard

MIDLAND 203 Plus je multinormní nástupce oblíbeného modelu Alan 100. Kompaktní velikost, jasný LED displej, jednoduché ovládání. Díky…

Více

MIDLAND Alan 48 Plus Multi B

Osvědčený Alan 48 Plus Multi nyní s technologií SMD a modrým LCD displejem. Moderní technologie, mikroprocesorové řízení a prvotřídní…

Více

Máte dotaz?

Vaše jméno (povinné):

Váš e-mail (povinný):

Telefon:

Vaše zpráva: